Unie pro řeku Moravu

Tiskové zprávy

V Olomouci byly uděleny ceny za nejlepší výtvarná díla soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj a slaven Den Dunaje

V Olomouci byly uděleny ceny za nejlepší výtvarná díla soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj a slaven Den Dunaje

20.6.2013

Olomouc, 16. června 2012

U příležitosti oslav Dne Dunaje se v pátek 14. června 2013 sešlo na 70 mladých lidí. Společně se ve Freskovém sále (kanovnické rezidence na Wurmově 7) v Olomouci účastnili slavnostního předání cen 10. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj. Hlavní cenou, která je určena všem autorům vítězných děl, je splouvání řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví. Na raftech letos plulo 20 dětí a 15 dospělých.

více >

Akce PET 2013

Akce PET 2013

27.5.2013

Řeka Morava v CHKO Litovelské Pomoraví je vyčištěna od naplaveného odpadu. Stalo se tak díky šestému ročníku Akce PET, kterou organizuje Unie pro řeku Moravu. Na pětadvacet vodáků a milovníků přírody spojilo o víkendu 25. a 26. května 2013 své síly a v rámci dobrovolné akce vytahali z řeky přes 120 velkoobjemových pytlů s naplaveným odpadem.

více >

Mladí tvůrci pro Dunaj 2013

Mladí tvůrci pro Dunaj 2013

12.4.2013

11. dubna 2013

Desátý ročník českého kola mezinárodní výtvarné soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj se právě rozbíhá. Unie pro řeku Moravu, která akci organizuje, oslovuje školy a dětské kolektivy k účasti v této u nás již zavedené soutěži. V jejím loňském ročníku čeští tvůrci výrazně uspěli i na mezinárodní úrovni. V konkurenci národních vítězů ze 14-ti podunajských států obsadili absolutní první místo s dílem „Řeky 2021!", které vytvořili studenti Dalibor Urban a Jakub Vávra ze ZUŠ Jedovnice.

Úplná tisková zpráva je zde.

více >

Akce PET 2012

Akce PET 2012

22.5.2012

Více než čtyřicet dobrovolníků spojilo své síly a o víkendu 19. a 20. května 2012 vyčistilo řeku Moravu mezi Litovlí a Horkou nad Moravou. Stalo se tak již po páté v rámci Akce PET, kterou od roku 2008 organizuje Unie pro řeku Moravu. Celkově bylo přímo z řeky sesbíráno 1,7 tuny odpadu, tj. na 150 velkoobjemových pytlů - z toho skoro polovina pytlů s PET lahvemi, jež byly přímo tříděny a budou recyklovány.

více >

Dunaj v kufru: Řeka je víc než jen voda

Dunaj v kufru: Řeka je víc než jen voda

29.6.2011

Sluňákov, 28. června 2011

Dnes byly v ekologickém centru Sluňákov v Horce nad Moravou slavnostně vyhlášeny výsledky mezinárodní výtvarné soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj 2011, jejíž vítězem se stalo dílko "Stromořeka" od žáků ze ZUŠ Jedovnice. Soutěž každoročně vyhlašuje Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (MKOD, ICPDR) se sídlem ve Vídni. V České republice soutěž od počátku pořádá občanské sdružení Unie pro řeku Moravu, jako reprezentant a zakládající člen DEF a mezi hlavní partnery projektu patří zejména Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství, Povodí Moravy, s.p. a společnost Coca-Cola.

Plné znění zprávy najdete zde.

více >

Akce PET 2011

Akce PET 2011

16.5.2011

Počtvrté se sešli vodáci a milovníci řeky při sbírání odpadků - zejména PET lahví, které daly akci název - přímo z loděk. Akci pořádá od roku 2008 občanské sdružení Unie pro řeku Moravu ve spolupráci s Hnutím Brontosaurus - vodáckým oddílem Delfín z Litovle. Letos byla jednodenní a volba padla na sobotu 14. května.

více >

Den Dunaje v Olomouci

Den Dunaje v Olomouci

23.6.2010

V pátek 25. června proběhnou v Olomouci oslavy Dne Dunaje, které společně organizují občanská sdružení Unie pro řeku Moravu a Hnutí DUHA - místní skupina Olomouc.

více >

Den Dunaje na Sluňákově

Den Dunaje na Sluňákově

23.6.2010

U příležitosti Dne Dunaje (29. červen) se v pátek 18. června uskutečnila akce „Den Dunaje na Sluňákově" v jejímž rámci byla slavnostně pokřtěna nová metodická příručka pro učitele „Dunaj v kufru". Kmotrem netradičního výukového materiálu se stal Michal Bartoš - ředitel Centra ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. (Sluňákov). Součástí oslav bylo také předání věcných cen vítězům českého kola mezinárodní výtvarné soutěže „Mladí tvůrci pro Dunaj" (MTPD). Mezi předávajícími nechyběli Ing. Karel Stojan, který zastupoval Ministerstvo zemědělství a Ing. František Ondráš za Ministerstvo životního prostředí. Cenami přispělo i Povodí Moravy, s.p., které zastupovala tisková mluvčí Bc. Eva Grodová. Sváteční atmosféru dotvářela cimbálová Musica Veronica.

více >

Nová Koalice pro řeky chce dosáhnout efektivnějších a přírodě blízkých protipovodňových opatření

Nová Koalice pro řeky chce dosáhnout efektivnějších a přírodě blízkých protipovodňových opatření

22.6.2010

Za jedno z nejpalčivějších témat považují zakládající členové Koalice pro řeky potřebu skutečně účinných opatření proti povodním a suchu. „Budeme usilovat o obnovu prostoru pro řeky, kdy se voda může rozlít do míst, kde neuškodí a kde naopak prospívá. Toho lze docílit především výsadbou lužních lesů a zakládáním luk," říká David Pithart z Institutu aplikované ekologie Daphne ČR. „Koncepce obnovy prostoru pro řeky se u nás na rozdíl od vyspělých zemí však zatím neuplatňuje a dochází povětšinou pouze k návrhům nákladných a často rizikových vodních děl a regulací řek," dodává k tomu Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu.

více >

Povodně na Bečvě – ochranu měst a obcí lze zajistit bez přehrady

Povodně na Bečvě – ochranu měst a obcí lze zajistit bez přehrady

20.5.2010

Povodňové průtoky, které v minulých dnech prošly Hranicemi, Lipníkem a Přerovem, nám opět připomněli, že města a obce podél toku Spojené Bečvy nejsou dosud adekvátně chráněny před velkými vodami. Přitom stačilo již jen málo a povodňové škody z letošních květnových srážek mohly dosáhnout výrazně většího rozsahu. Naštěstí průtoky v Bečvě nepřekročily hodnotu padesátileté vody a povětšinou byly převedeny v rámci jejího koryta či mezihrázového prostoru. Nejsmutněji bohužel opět dopadla obec Troubky, která byla katastroficky zaplavena již v r. 1997.

Celý text TZ - MS word

Celý text TZ - pdf

více >

Tisková zpráva - výsledky MTPD 2010

Tisková zpráva - výsledky MTPD 2010

14.5.2010

Národní kolo mezinárodní výtvarné soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj má své vítěze a oceněné ceny. První cenu, která postupuje do mezinárodního kola soutěže, získalo dílo s názvem „Královna řeka" ze ZŠ Heyrovského v Olomouci, autorkou díla je Erika Vysloužilová.

Celý text tiskové zprávy.

více >

Akce PET 2010

Akce PET 2010

10.5.2010

Již třetím rokem se v rámci Akce PET sešli dobrovolníci, aby vyčistili řeku Moravu od naplavených odpadků - pet lahví, igelitu, polystyrenu, sklenic a jiného nežádoucího smetí.

Akce PET - vodáci a ochranáři čistili Moravu od odpadků- tisková zpráva

Fotografie jsou ke stažení zde.

Článek k kci PET si přečtěte zde.

více >

© UPRM

vytvořil Michal Kandr