Unie pro řeku Moravu

TV Přerov: Nový most přes Bečvu v Přerově je připravený na stoletou vodu

17.10.2013

Cílem projektu Živá Bečva je zpřírodnění řeky Bečvy, ale také například mnohá protipovodňová opatření, která se týkají úseku Bečvy v Přerově kolem Prechezy. Tady navrhujeme rozšíření koryta, snížení břehů, čímž poklesne v tomto úseku hladina řeky během velké vody. Při stoleté vodě činí tento pokles až jeden metr. Uvnitř širokého koryta Bečvy vznikne prostor pro takovou menší říčku - kynetu, a Bečva se vlastně bude moci v daném prostoru volně vyvíjet," dodal Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu.

Link na video zde (od minuty 05:20) Článek na webových stránkách TV Přerov zde

Nový most přes řeku Bečvu otevřela po zkušebním provozu přerovská Precheza. Společnost přišel most na 15 milionů korun a v případě, že je v plném provozu výroba titanové běloby, denně po něm projede až 100 nákladních automobilů. Nový most zlepšil nejen logistiku přepravy produktů chemičky, ale svou úlohu bude plnit i při případných povodních, neboť díky pevné konstrukci vydrží až stoletou vodu. Svou funkci by mohl mít i při výstavbě dálnice D1.

Nový most byl postaven v rekordním čase 21 dnů - právě tak dlouho totiž trvala odstávka výroby, a tak ji vedení Prechezy využilo k přestavbě přemostění přes řeku Bečvu. Stavební práce dozorovali pracovníci Povodí Moravy, protože vše muselo být v souladu s protipovodňovými opatřeními. "Tento most i v případě povodní nebude bránit průtoku řeky Bečvy a je spočítán tak, že převyšuje 100letou vodu až o padesát centimetrů," řekl Ivo Hanáček, generální ředitel Prechezy.

Přemostění je zároveň také v souladu s koncepcí Unie pro řeku Moravu, která plánuje v nejbližších letech realizovat revitalizační projekt Živá Bečva. Ten obsahuje rozšíření koryta, ale i zatraktivnění břehů příkladně vybudováním cyklostezky podél řeky. Tříkilometrový úsek od jezu u Prechezy po ČOV v Henčlově by se tak rozšířil až o dvojnásobek. "Cílem toho projektu je zpřírodnění řeky Bečvy, ale také například mnohá protipovodňová opatření, která se týkají úseku Bečvy v Přerově kolem Prechezy. Tady navrhujeme rozšíření koryta, snížení břehů, čímž poklesne v tomto úseku hladina řeky během velké vody. Při stoleté vodě činí tento pokles až jeden metr. Uvnitř širokého koryta Bečvy vznikne prostor pro takovou menší říčku - kinetu, a Bečva se vlastně bude moci v daném prostoru volně vyvíjet," dodal Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu.

Výstavba nového mostu přes Bečvu zapadá do revitalizačního plánu přerovské chemičky, která v letošním roce proinvestuje řádově 380 milionů korun, vloni to bylo 430 milionů, které firma investovala především do rekonstrukce výrobny kyseliny sírové a modernizace výroby titanové běloby.

© UPRM

vytvořil Michal Kandr